PRE NÁŠ DOM

Konferencia Ostrovy života

25.−26.9 2018|Brno|Holiday Inn

Ako zlepšiť situáciu v oblasti zadržiavania zrážkových vôd v mestách?

Prídite na inovatívnu konferenciu, ktorá má za cieľ ukázať praktické riešenia a opatrenia, ktoré pomôžu posilniť vodohospodársku sebestačnosť bytových domov a ktoré zároveň pomôžu zmierniť v mestách vlahový deficit.

www.ostrovy-zivota.eu

Archív magazínov

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Balkónové záhradníčenie

Máte radi čerstvú zeleninu, napríklad rajčiny, papriky, utrhnuté priamo z vlastnej záhradky? Bývate však v bytovom dome a a hovoríte si, že to nie je možné zrealizovať? Pokiaľ máte balkón, máte vyhrané.

Ja mám k dispozícii balkón, ktorý má rozmer 1,5 x 2 m. A tento malý priestor mi už 5. rok umožňuje pestovať vlastné rajčiny, papriky, jahody a bylinky. K tomu, aby ste aj vy mohli týmto spôsobom využiť balkón, nie je treba príliš mnoho. Pre začiatok vám postačia črepníky, kvalitná zemina, pravidelné polievanie a odhodlanie starať sa. Dôležité je aj slnko, ktoré pomôže rýchlemu dozrievaniu plodov. Je preto vhodné umiestniť črepníky na slnečnú stranu balkóna. Rajčiny a papriky, ktoré si vypestujeme sami doma, chutia o poznanie lepšie, ako tie, ktoré kúpime v obchodoch.

Sazenice rajčat a bylinek Tyčková rajčata

Táto veľmi malá poľnohospodárska plocha mi pri dobrej starostlivosti poskytla v priebehu minulých letných mesiacov v priemere 18 kg čerstvým šťavnatých rajčín.

 Sklizeň cherry rajčat byla bohatá    Tyčková rajčata mi také dělala radost    Jahody se také urodily
   

A čo by som vám poradil, pokiaľ by ste to tiež chceli skúsiť?

Začnite s jedným črepníkom, zvoľte vhodný substrát určený pre zeleninu. Pokiaľ kúpite novú zeminu, nie je potrebné v prvom roku ďalšie prihnojovanie. Výber sadeníc rozhodne nepodceňujte. Ja mám najlepšiu skúsenosť s tyčkovými rajčinami. Existujú však aj ďalšie odrody, ktoré sú šľachtené priamo pre pestovanie na balkónoch (napríklad kríčkové, typ bajaja, venus, atď.). Tyčkové rajčiny dosahujú výšku približne 2,5 m. Dôležité je stonky priviazať k tyčke, aby sa nezlomili. Do jedného hrantíku sa dá zasadiť aj viac sadeníc, aby medzi jednotlivými rastlinkami bolo 15 – 20 cm a čo najhlbší črepník. A nezabudnúť uštipovať vedľajšie stonky. Vždy by mala rastlinke ostať iba jedna hlavná stonka, tak aby jej neuberala energiu. Ako náhle dosiahnu stonky výšku 2 m, uštipujte aj vrcholový výhonok.

   

Papriky tvoria aj peknú dekoráciu, vďaka tvaru plodov

Paprikám sa na balkónoch tiež darí, naviac nie je potrebné sa o ne toľko starať, pretože sú dostatočne odolné voči chorobám a nie je potrebné u nich uštipovať žiadne výhonky. Najlepšie sa im darí v závetrí vyhriateho balkónu.

Na jahody už nemusíte chodiť do lesa

Mesačné jahody chutia ako lesné jahody a hodia sa do hrantov k pestovaniu na balkóne či okennom parapete. Do jedného hrantíka sadím približne 5 sadeníc.

Čerstvé bylinky oceníte pri varení

Bylinky som rovnako ako rajčiny sadil na jar. Som milovníkom pažítky, preto jej pestujem vždy hodne, aby mi vydržala na celú sezónu. K ďalším mojím obľúbeným stáliciam na mojom balkóne patrí tymian, rozmarín, bazalka, mäta aj medovka. Minulý rok som zasadil aj niekoľko sadeníc levandule, ktorá dotvárala príjemnú atmosféru svojím vzhľadom a charakteristickou vôňou.

Na konci sezóny, tj. pred zimou, hlinu vyplieme a prekypríme. V ďalšom roku hnojíme mesiac pred výsadbou. Raz za 3 roky vymeníme 1/3 substrátu.

Autor fotiek: Petr Němec, PND,z.s.