PRE NÁŠ DOM

Konferencia Ostrovy života

25.−26.9 2018|Brno|Holiday Inn

Ako zlepšiť situáciu v oblasti zadržiavania zrážkových vôd v mestách?

Prídite na inovatívnu konferenciu, ktorá má za cieľ ukázať praktické riešenia a opatrenia, ktoré pomôžu posilniť vodohospodársku sebestačnosť bytových domov a ktoré zároveň pomôžu zmierniť v mestách vlahový deficit.

www.ostrovy-zivota.eu

Archív magazínov

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Pýtate sa nás...

Otázka:

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu.

Bývam v bytovom dome, kde máme SVB.  Som vlastníkom prízemného bytu, ktorý susedí s nebytovým priestorom – podľa prehlásenia vlastníka ide o miestnosť pre odkladanie vecí na upratovanie a kočiare; podľa kolaudačného rozhodnutia ide o miestnosť pre upratovanie. Táto miestnosť je ostatnými vlastníkmi používaná ako bycikláreň, čím sa zvýšila prevádzka a tiež hlučnosť nie len cez deň, ale aj v nočných hodinách. Na priečku, ktorá susedí s mojím bytom, boli namontované kovové držiaky bicyklov na náklady SVB, takže akákoľvek manipulácia s bicyklami je v byte počuť. Keď som na túto skutočnosť poukázala, bolo mi povedané, že s tým musím počítať, keď som si kúpila byt vedľa tejto miestnosti. Je možné sa nejako brániť, aby sa miestnosť nepoužívala ako bicykláreň? Za akúkoľvek radu budem rada.

Ďakujem. S pozdravom Jahodová Jana

Odpoveď:

Dobrý deň pani Jahodová.

V prehlásení vlastníka (vrátane pôdorysu 1.NP) je priestor vedľa Vášho bytu vedený ako spoločné priestory. To, že v kolaudačnom rozhodnutí je o.i. uvedená upratovacia miestnosť  ( a nie kočikáreň), nie je rozhodujúce.  O spôsobe použitia pre správu domu a pozemku rozhoduje vždy SVB na zhromaždení vlastníkov.

Je potrebné zistiť kedy a akým spôsobom bolo rozhodnuté o spôsobe využitia spoločných častí domu vedľa Vášho bytu. Pokiaľ všetko prebehlo v súlade so zákonom a stanovami, v takom prípade je všetko v poriadku. Pokiaľ nie, môžete nárokovať uvedenie priestorov do stavu v súlade s kolaudačným rozhodnutím, v ktorom o sklade bicyklov nie je zmienka.

Každopádne doporučujem prebrať tento problém s ďalšími vlastníkmi a zjednotiť sa na spôsobe využitia priestoru.

Prajem Vám rozumných susedov a trpezlivosť pri ďalšom postupe. Okrem toho aj pekný deň. Ing. Vladislav Hrdlička, Pre náš dom, o.z.