PRE NÁŠ DOM

Konferencia Ostrovy života

25.−26.9 2018|Brno|Holiday Inn

Ako zlepšiť situáciu v oblasti zadržiavania zrážkových vôd v mestách?

Prídite na inovatívnu konferenciu, ktorá má za cieľ ukázať praktické riešenia a opatrenia, ktoré pomôžu posilniť vodohospodársku sebestačnosť bytových domov a ktoré zároveň pomôžu zmierniť v mestách vlahový deficit.

www.ostrovy-zivota.eu

Archív magazínov

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Voda, čo je to voda?

Voda je zázračná zlúčenina. Tekutina, ktorá s veľkou pravdepodobnosťou napomohla ku vzniku života. Bez vody nemôžeme žiť. Voda je pre väčšinu z nás úplnou samozrejmosťou. Otočíme kohútikom a tečie. Ale bude to tak aj do budúcna?

Voda je na jednej strane jednou z veľmi častých zlúčenín v našom dohľadnom vesmíre, na strane druhej v súčasnosti nedostatkový produkt na mnohých častiach našej planéty. Bohužiaľ i nás sa tento problém začína týkať. Určite ste v mnohých spravodajstvách počuli o probléme sucha v mestských aglomeráciách ako je Praha, Brno, ale aj v celých krajoch. Ide najmä o kraj Stredočeský a Juhomoravský (autor je Čech). Čo je alarmujúce? To, že oblasti sucha sa s každým rokom zväčšujú. Čím to je? Odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá. Česká a Slovenská republika sú miesta, kde pramenia rieky. Väčšina vody tak odteká. A teda tá voda, ktorú krajina nezadrží. Bohužiaľ s rastúcim suchom schopnosť krajiny udržať vlahu klesá. A pomáhame aj my. Výstavbou zabetónovaných plôch v podobe mestských aglomerácií, logistických centier, veľkých voltaických elektrární a nevhodným poľnohospodárstvom spolu s ostatnými vplyvmi.

Vody je menej! Je to pravda?

Menej prší? Nie, v celkovom úhrne za rok spadne stále rovnaké množstvo zrážok. Rozdiel je v tom, za akú dobu toto množstvo spadne. V minulosti niekoľko dní mierne a ľahko pršalo. Teraz, zo zatiaľ neznámych dôvodov, za pár hodín v prívalovom daždi spadne pokojne aj mesačný úhrn zrážok v danej oblasti. Pochopiteľne v medziobdobí neprší a pôda vyschne. A ako som už napísal, preschnutá pôda vodu nezadrží, voda odtečie!

Čo s tým? Každý asi povie, zadržme vodu! A tu som presvedčený, že každý môže trochu prispieť do mlyna.

Prvým krokom môžu byť vegetačné strechy. Takáto strecha zadrží vodu. Bohužiaľ pri súčasnom priebehu zrážok nie všetku, ktorá naraz spadne. Je teda potrebné ju zbierať, a keď je sucho, použiť na zálievku. Čo tým získame? No predsa zelenú strechu? A prečo? Tu sa ponúka hneď niekoľko dôvodov. Zelená strecha ochladzuje dom, množstvo striech ochladí sídlisko množstvo sídlisk zasa ochladí mesto. Zadržíme vodu vo veľkých plochách a tým zmeníme mikroklímu vo svoj prospech. Druhým dôležitým momentom je predĺženie životnosti celej strechy, a to minimálne o pätnásť rokov. Keď pridáme aj využitie technológií voltaických panelov umiestnených na južnú a východnú stenu budov, získame energiu na čerpanie vody zo zásobníku na strechu a naviac budovu opäť ochladzujeme, bude predsa v týchto miestach zatienená. Okrem toho energiu tzv. „ostrovného“ riešenia môžeme využiť aj na napájanie dalších 12sť voltových technológií, ktoré už máme v budove, alebo mať môžeme.

Na záver istotne ešte jedna otázka? Prečo teraz a prečo my?

Tu si dovolím príklad z môjho detstva. Keď som bol malý, jazdil som s rodičmi do miest, kde sa historicky nachádzal neveľký rybník, asi 1,5 ha. Ten bol v päťdesiatych rokoch zasypaný. Bol súčasťou cirkevného areálu, takže asi tušíte prečo. Miestny obyvatelia sa sťažovali, že po jeho likvidácii v priebehu niekoľkých rokov došlo k zmene klímy. Začalo menej pršať, prípadne pršalo inde.

Tento rybník bol v osemdesiatych rokoch obnovený, neviem prečo, ale bol. A verte, aj ja som postrehol zmenu. Začalo viac pršať. Túto zmenu potvrdzovali aj miestny rodáci. Došlo k preukázateľnej zmene mikroklímy. Prečo to bolo v tej dobe, sa ale nikto nepýtal. Jednoducho dozrel čas.

Ja verím, že nastal čas, aby sme o budúcnosti svojich detí, vnučiek a vnukov prestali len hovoriť a začali konať. V princípe sa máme dobre. Dominantná väčšina má čo jesť, kde spať, ísť na dovolenku, za zábavou. Mám pocit, že nám ale všetkým chýba vízia, dôvod. A zdravý život nášho potomstva je podľa mňa dosť veľkým dôvodom pre naplňovanie vízií, cieľov, a to aj tých najsmelejších.

Hľadanie ako na to, ukážky možností, spôsoby ako smerovať ekopolitiku štátov, to je konferencia „Ostrovy života“. Verím, že je to prvý krok k budúcnosti s dostatkom blahodárnej tekutiny, ktorá sa nazýva VODA.

Autor: PeN