PRE NÁŠ DOM

Konferencia Ostrovy života

25.−26.9 2018|Brno|Holiday Inn

Ako zlepšiť situáciu v oblasti zadržiavania zrážkových vôd v mestách?

Prídite na inovatívnu konferenciu, ktorá má za cieľ ukázať praktické riešenia a opatrenia, ktoré pomôžu posilniť vodohospodársku sebestačnosť bytových domov a ktoré zároveň pomôžu zmierniť v mestách vlahový deficit.

www.ostrovy-zivota.eu

Archív magazínov

Kontakt

Pre náš dom, o. z.

Medveďovej 19

851 04 Bratislava

www.prenasdom.sk

www.ozprenasdom.sk

Odber magazínu

Vytvorte si oázu kľudu na balkóne

Prísť po práci domov a nájsť doma miesto, kde sa dá relaxovať, nemusí byť vždy jednoduché. Skúste si vytvoriť vlastnú oázu kľudu na balkóne. Stačí niekoľko drobností a budete mať svoje osobné útočište, kde môžete nabrať silu na ďalší pracovný deň. Poradíme Vám, ako jednoducho zútulniť balkón, aby Vám priniesol vytúžený kúsok miesta plného pohody.

 1) Posedenie

Zvoliť môžete napríklad ratanový nábytok, ktorý je odolný proti dažďu. Svoj účel ale splnia aj drevené či kovové stoličky. Samozrejme nezabudnite na stolček, vytvoríte si tak miesto na večeru alebo posedenie pri káve. Využiť môžete aj staré kreslo, ktoré Vám už doma zavadzia. Prehoďte cez neho deku alebo prikrývku k získaniu nového vzhľadu. Pokiaľ máte dostatok priestoru, môžete siahnuť po lehátku, Vaše nohy sa Vám za to po náročnom dni poďakujú. Aj staré palety môžu pomôcť, aby ste si vytvorili vlastné – štýlové posedenie. Pre lepšiu manipuláciu sú praktickým pomocníkom pridané kolieska.

2) Vankúše a deky priestor zútulnia

Pre dodatočné pohodlie pridajte vankúše, o ktoré sa môžete pohodlne oprieť. „Podsedáky“ Vám vytvoria mäkké sedenie a zároveň ho zútulnia. „Vankúšov nikdy nie je dosť“, vankúše okrem svojej praktickej funkcie plnia aj funkciu estetickú a slúžia ako dekorácia, ku ktorým rovno pridajte deku pre prípad chladnejšieho večera.

 

 

3) Koberec

 Pokiaľ máte na balkóne podlahu, ktorá príliš nelahodí Vášmu oku, ktorá ešte len čaká na rekonštrukciu, môžete ju zakryť pekným kobercom. Koberec môže celý priestor rozžiariť alebo zútulniť, môžete popustiť uzdu svojej fantázii a siahnuť po pestrých farbách či vzoroch. Ideálnym kobercom pre balkóny je koberec špeciálne určený pre vonkajšie použitie, ktorý znesie aj poriadny dážď. Pokiaľ nie ste milovník kobercov, doporučujeme skúsiť drevené parkety, ktoré navodia prírodnú atmosféru.

4) Osvetlenie dotvorí romantickú atmosféru

Vonkajšie osvetlenie dotvorí dokonalú a kúzelnú atmosféru každého balkónu, lodžie, terasy. Skúste zakomponovať aj krásne svetelné reťaze, lampičky alebo lampášiky. Doporučujeme vyberať svietidlá so solárnym napájaním, ktoré nepotrebujú zásuvky ani káble. Stačí ich iba nechať na slnku, aby sa dobili a  môžete ich použiť kdekoľvek. Budete žasnúť, koľko krásy sa zrodí rozsvietením svetielok. Môžete siahnuť aj po klasike, sviečky pomôžu vytvoriť romantickú atmosféru. Existujú dokonca špeciálne, ktoré okrem príjemného svetla zaženú dotieravý hmyz a vy si tak vychutnáte ešte viac pohody. Dekoratívneho osvetlenia, ktoré môžete zavesiť na balkónové zábradlie, kvetinový stojan alebo jednoducho umiestniť na stôl, na podlahu alebo do črepníkov medzi kvetiny je na trhu veľké množstvo a tak si môžete vybrať podľa vášho vkusu.

5) Zeleň vám prinesie kľud aj kontakt s prírodou

K vytvoreniu zelenej oázy nie je treba veľa. Stačia vám kvetináče či črepníky, vhodná zemina, sadenice a rastlinky. Teraz je ideálny čas na sadenie ako zeleniny, tak aj byliniek a kvetín. Kvetiny vám letný večer spríjemnia svojou vôňou, zasaďte si napríklad levanduľu a zrazu sa ocitnete v Provance. Muškáty či petúnie krásne vyzerajú v záväsnom črepníku a doslova vám pomôžu rozjasniť váš balkón. Medzi okrasné rastliny jednoducho zamiešate aj bylinky, takže budete mať kedykoľvek doslova na dosah ruky čerstvé a chutné prísady do jedál  i nápojov. Pokiaľ preferujete skôr rastliny, ktoré Vám prinesú úžitok, zasaďte si rajčiny, papriky, reďkvičky alebo jahody. Ide to aj na malom balkóne!

Viac typov na domáce balkóničenie nájdete v ďalšom článku Balkónové záhradníčenie.

Autor: Pavla Pilchová, Pro náš dům, z.s.